Demografik Hedefleme

AdWords’te (artık Google Ads olarak bilinir ) demografik hedefleme, hedef kitlenize ulaşmak için çok önemlidir.

Reklamverenler, anahtar kelime düzeyinde hedeflemeye o kadar çok önem verirler ki, aramanın arkasındaki gerçek kişiyi unuturlar.

Burada, AdWords Demografik hedefleme, bunu Arama Ağı kampanyalarınıza etkili bir şekilde nasıl yerleştireceğiniz ve uzmanlarımızdan bazı en iyi uygulamalar hakkında kısa bir bilgi verilmektedir.

 

“Demografik hedefleme, reklamverenlerin kitle hedeflemelerini daha da hassaslaştırmasına olanak tanır ve ek kitle verilerini yakalamak için kullanılabilir. Bebek arabası satan bir şirketseniz, ebeveynlik durumuna ve daha spesifik olarak yeni yürümeye başlayan çocukların ebeveynlerine göre hedefleme yapabilirsiniz.”

 

AdWords Demografik Hedefleme Nedir?
AdWords demografik hedefleme, reklamverenlerin yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirine göre belirli bir kitleye ulaşmasını sağlayan bir hedefleme yöntemidir.

Google Arama demografisi, reklamverenlerin hedeflemelerini ayrıntılı bir şekilde hassaslaştırmasına olanak tanıyarak erişimlerini artırırken hedef kitlelerine uymayan kullanıcılar için boşa harcanan reklam harcamalarını da azaltır.

 

Google kısa bir süre önce Haziran ayında Ayrıntılı Demografi’nin kullanıma sunulmasıyla demografik hedefleme yeteneklerini genişletti ve reklamverenlere hedeflemelerini ev sahipliği, eğitim düzeyi ve medeni duruma göre hassaslaştırma yeteneği verdi.

 

Google Arama Demografisi Nasıl Çalışır?
Google, kullanıcıların Google Hesaplarıyla ilişkili ayarlarına ve etkinliklerine dayalı olarak demografik bilgiler toplar.

Reklamverenler daha sonra bu bilgileri, Google Ads kampanyalarına demografik hedefleme eklemek için kullanabilir ve çok özel bir kitleye odaklanma becerilerini geliştirebilir.

Bu veri noktalarını kullanmak, pazarlamacılara hedeflemelerini normal hedef kitlelerinin dışında kolayca test etme şansı da verir.

Ward, “Bu kitlelerden herhangi birinin işletmeniz veya sektörünüzle alakalı olmadığını düşünseniz bile, onları risk almadan kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz” diyor.

“Oradan, verilerin size bu kitlelerin alakalı olup olmadığını söylemesine izin veriyorsunuz.”

 

Örnek Olay: HYLETE, Metin Reklam Gelirini +%450 Artırdı
Hylete, Ücretli Google Arama Ağı reklamlarını ve Google Alışveriş’i kullanarak e-ticaret marka bilinci oluşturma ve satış performanslarını artırmak için CPC Stratejisi ile iş ortaklığı yapan, yenilikçi, performansa yönelik çapraz eğitim veren bir giyim şirketidir.

Hylete, reklamlarını tüketici demografisine ve davranışına göre segmentlere ayırarak Arama Ağı kampanyalarını Google Ads’de optimize etti .

Demografik hedeflemede katman oluşturma (diğer hedeflemeye ek olarak), Hylete’in benzersiz sorgularda %140 artış, tıklamalarda %1.611 artış ve TBM’lerde %62 azalma (yalnızca markalı tıklamalar için) elde etmesini sağladı.