Dinamik Arama Ağı Bülteni

Dinamik Arama Ağı Reklamları nedir?
DSA’lar, geleneksel metin kampanyalarına benzer, ancak büyük bir farklılık gösterir: söz konusu anahtar kelimeleri kullanarak ve bunun yerine gerçek web sitenizi veya işletmeniz için bir ürün yayınını kullanarak. Ardından Google, kullanıcıların sorgularını sitenizdeki veya feed’inizdeki ürün türüyle eşleştirir ve dinamik olarak oluşturulmuş, uyarlanmış bir reklam gösterir. Kampanya, Google’daki arama sonuçlarında gösterilmeye devam eder ve normal metin reklamlardan ayırt edilmesi zordur. Bu tür reklamlar, ilgilenen arama kullanıcılarına dinamik içerik göstermenin harika bir yoludur.

DSA kampanyalarının geleneksel kampanyalardan farkı nedir?
Dinamik reklam metni başlıkları
DSA kampanyası ile normal metin reklam kampanyası arasındaki tek fark anahtar kelimeler değildir. Arama motoru sonuç sayfasında bir DSA göründüğünde gösterilen reklam başlığı, Google’dan dinamik olarak oluşturulur. Bir DSA başlığını dolduran bilgiler, doğrudan siteden veya akıştan alınır. Reklamverenlerin yine de reklam için bir açıklama satırı yazması gerekir, ancak ayarlanabilecek tek şey budur. Tahmin edebileceğiniz gibi, aranan gerçek ürünle ilgili belirli ve uyarlanmış bir başlığa sahip olmak, arama için en iyi uygulamadır ve DSA’nın başarmanıza yardımcı olabileceği bir şeydir.

 

teklif verme
Tıpkı bir metin kampanyası gibi, DSA kampanyaları da tıklama başına maliyet (TBM) temelinde fiyatlandırılır. Maliyet, reklamınızın tıklanma sayısı ile ödemek istediğiniz maksimum TBM’nin çarpımı olarak belirlenir. DSA anahtar kelimeleri kullanmadığından, normal metin kampanyalarından farklı olarak, teklifleri tek tek anahtar kelimelere uygulamazsınız. Bunun yerine, teklifleri otomatik hedef düzeyine uygulamanız gerekecektir. Otomatik hedefler, temelde sitenizde hedefleyebileceğiniz farklı sayfaların listesidir. Her bir otomatik hedef için teklifler belirlemeniz yeterlidir; daha sonra sonuçlarda reklam sıralamanıza göre gösterilirsiniz.

 

DSA kampanyalarının artıları ve eksileri
Artıları
DSA’ları kullanmanın birçok avantajı vardır. İşte üç büyük olanlar:

Anahtar kelime kapsamındaki boşluğu kapatın: DSA’lar, reklamverenlerin anahtar kelime kapsamındaki ve ürün envanterindeki boşluğu hızla kapatmasına olanak tanır. Araç, web sitenizi tarayabilir veya tüm ürünleri listeleyen bir sayfa beslemesini tarayabilir. Kapsamdaki boşluğu kapatmanıza yardımcı olmanın yanı sıra DSA’lar, Google Ads’de genellikle gösterilemeyen “Düşük Arama Hacmi” olarak işaretlenen anahtar kelimelerde de gösterilebilir.
Reklam oluşturmak çok daha kolaydır: Bunun nedeni, başlıkların sistemdeki sorguyla eşleşen gerçek ürüne göre dinamik olarak oluşturulmasıdır. Hâlâ özel bir açıklama satırına ihtiyacınız olsa da, kullanıcıların dikkatini çekeceği ve sitenize daha fazla tıklama çekeceği için dinamik başlık çok önemlidir.
Kurulumu kolay: Dinamik Arama Ağı Reklamları, anahtar kelime ve kampanya oluşturma açısından da birçok işi üstünüze alır. Halihazırda iyi bir yapıya sahip olmanız gerekirken, DSA’lar kurulumu kolay bir taktiktir ve minimum çalışma ile 1 gün içinde çok çeşitli kategorilerde koşabilirsiniz.
Eksileri
Öte yandan, DSA kampanyalarını kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

Tam kontrole sahip olmamak: Hangi tür sorguların eşleştirildiği ve sunulduğu üzerinde tam kontrole sahip olmadığınız için, yapınızın sağlam olduğundan emin olmak için gereken özeni göstermelisiniz ve mümkün olan her yerde uygun negatifleri hesaba katmışsınızdır.
Markanızı ve sattığınız ürünleri ve Google’ın bunları nasıl yanlış bir şekilde haritalandırabileceğini düşünmenizi öneririm. Bunu derinlemesine düşünürseniz ve ayrıca geçmek için zaman ayırırsanızarama terimi raporlarımetin kampanyalarından iyi bir başlangıç ​​yapacaksınız. Ancak arama terimi raporlarını ilk birkaç gün mutlaka yakından takip etmeniz gerekecektir. Ayrıca, tüm kampanyalar için, özellikle DSA için arama terimi raporlarına rutin olarak bakılması önerilir. Bunun önemli olmasının başka bir nedenine daha sonra değineceğiz.

Reklamla eşleşen başlıkların olmaması: Dinamik başlıklar harika olsa da, bazı reklamverenler için zor olabilir. Markanızla birlikte hangi tür mesajların gösterileceği konusunda tam kontrole sahip olmak istiyorsanız, DSA sizin için pek uygun olmayabilir. Oluşturulan başlıklar, web sitenizin içeriğine veya beslemedeki ürün içeriğine dayalıdır ve ideal olmayan bir başlık görmek nadirdir. Ancak, arama terimi raporlarını optimize edip çektikçe, hangi reklam başlığının gösterildiğini ve hangilerinin gösterildiğini ilk elden göreceksiniz.tıklama sonrası açılış sayfasısürüyor.
Bütçeyi boşa harcayan düşük performanslı arama sorguları: Sıklıkla karşılaştığım son sorun, ki bu herhangi bir metin kampanyası için de geçerlidir, hangi ürünün trafik yüzdesi aldığıdır. Trafiğin çoğunluğunu birkaç anahtar kelimenin aldığı metin kampanyaları gibi, DSA da aynı şekilde davranabilir ve daha güçlü dönüşüm sağlayan ürünler aranmadan önce birkaç sorgunun bütçenizi tüketmesini sağlayabilir. Bu, yapının bu kadar önemli olmasının ve lansmandan önce ve sonra negatiflere ihtiyaç duyulmasının bir başka nedenidir!

https://instapage.com/blog/dynamic-search-ads