Görsel Dijital Rehber

Google görüntülü reklamı nedir ?
Uygun şekilde, Google görüntülü reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı’na (GDN) ait web sitelerinde ve uygulamalarda sunulur, ancak başka görüntülü reklam ağları da vardır.

Google Görüntülü Reklam Ağı, internet kullanıcılarının %90’ına ulaşan iki milyondan fazla web sitesi ve uygulamadan oluşur. Böylesine muazzam bir erişim potansiyeli, iki ucu keskin bir kılıcın tanımıdır: Doğru, markanızı tonlarca alakalı tüketiciye tanıtma gücüne sahipsiniz. Ancak markanızı tonlarca alakasız tüketiciye tanıtmakla da yükümlüsünüz.

Başka bir deyişle, dikkatli olmazsanız görüntülü reklamlar size paraya ve hatta itibarınıza mal olabilir. İsrafı önlemek için atabileceğiniz adımlar hakkında bu yazının ilerleyen kısımlarında konuşacağız.

Görüntülü reklamcılığın önemi
İlk bakışta, bir işletmenin neden görüntülü reklam yayınlamak istediğini anlamak zor olabilir. Arama reklamlarına kıyasla performansı sönük kalıyor.

İnsanlara görüntülü reklamlar, arama reklamcılığında olduğu gibi aktif olarak çözüm ararken değil, içeriği tüketirken sunulur . Öyleyse neden görüntülü reklamlarla uğraşasınız?

Markanızı farklılaştırın
Siz ve rakipleriniz aynı beklentilerin peşinden gittiğinizden, işletmenizi sürüden ayırmanın yollarını bulmalısınız. Görsel imajın gücü sayesinde, görüntülü reklamlar size potansiyel müşterilerinizin zihninde markanızı oluşturma (ve ayırt etme) fırsatı verir.

Marka bilinirliği oluşturun
Size bu kadar yaygın bir gösterim sağlayan görüntülü reklamcılığın en büyük yararı , marka bilinirliğidir. Larry Kim’in dediği gibi, “İnsanların satın alıp almayacağının en büyük belirleyicisi, sizi daha önce duyup duymadıklarıdır.” B2B pazarlamacılarının %84’ünün en önemli hedeflerinin marka bilinirliği olduğunu söylemesi şaşırtıcı değil , ardından satış ve potansiyel müşteri yaratma geliyor.


Diğer reklamlarınızın performansını artırın
Ve neden marka bilinirliğinizi geliştirmek isteyebilirsiniz ? Yukarıdaki noktaya kadar, insanlar markanıza ne kadar aşina olursa, arama ve sosyal reklamlar dahil olmak üzere diğer tüm pazarlama kampanyalarınızı tıklama ve bunlarla etkileşim kurma olasılıkları o kadar artar. Giriş bölümünde bahsedildiği gibi araştırmalar, tüketicilerin %27’sinin görüntülü reklamlarını gördükten sonra bir işletme için arama yaptığını ve kullanıcılar görüntülü reklamla ilgili bir arama yaptığında dönüşümde %59’luk bir artış olduğunu göstermiştir.

Aslında, görüntülü reklamların desteklediği dönüşümlere ayrılmış bir metrik vardır: görüntüleme dönüşümleri .